۱۰ تا از رایج‌ترین خواب‌هایی که می‌‌بینیم و تعبیر آن‌ها!

خواب می‌بینیم که از چیزی می‌گریزیم یا اصلا برای رسیدن به مکان یا کسی در حال دویدن هستیم، اما انگار سرعت ما لاک پشتی است و به به جایی نمی‌رسیم.

۱۰ تا از رایج‌ترین خواب‌هایی که می‌‌بینیم و تعبیر آن‌ها!

یک پزشک: خواب می‌بینیم که از چیزی می‌گریزیم یا اصلا برای رسیدن به مکان یا کسی در حال دویدن هستیم، اما انگار سرعت ما لاک پشتی است و به به جایی نمی‌رسیم. یا خواب می‌بینیم که در حال سقوط هستیم، اما سقوطمان بسیار طولانی از آب درمی‌آید و باید شانس بیاوریم که در طی این سقوط وحشتناک از خواب بپرسیم. یا خواب می‌بینید که عزیزی از خانواده یا دوستان شما در آستانه مرگ است، اما هیچ کاری نمی‌توانیم برایش بکنیم.

10 تا از رایج‌ترین خواب‌هایی که می‌‌بینیم و تعبیر آن‌ها!

عرق سرد می‌کنیم، از خواب می‌پریم و تا دوباره بخوابیم طول می‌کشد و یا ممکن است با حس بدی روز بعد را شروع می‌کنیم. اگرچه رویا‌های ما بسیار شخصی هستند و اغلب ترکیبی هستند از آنچه در طول زندگی و در طول روز برای ما اتفاق افتاده اما تفاسیر متفاوتی ممکن است داشته باشند.

مایکل شردل، رئیس آزمایشگاه خواب در موسسه مرکزی سلامت روان در مان‌هایم، در آلمان، می‌گوید: «این رؤیاها به مسائلی مربوط می‌شوند که هر فردی در زمان بیداری خود دارد.» کلی‌گویی درباره کابوس‌ها دشوار است، زیرا علم در وهله اول درباره اینکه چرا ما حتی خواب می‌بینیم توافقی نداشته است. اما به گفته شردل، الگو‌های اساسی در موضوعات کابوس وجود دارد که ممکن است به ما کمک کند آنچه که مغزمان سعی در بیان آن دارد، ترجمه کنیم. درک این الگو‌ها می‌تواند نقطه شروعی برای شناسایی احساساتی باشد که در ناخودآگاه خود با آن‌ها سروکار دارید.

در یک مطالعه در سال 2018، شردل و همکارش بیش از 1200 کابوس را تجزیه و تحلیل کردند. آنها  از شرکت‌کنندگان خواسته بود آخرین رویای ناراحت‌کننده خود را به یاد بیاورند. سپس آن‌ها را در موضوعات مشترک دسته‌بندی کردند.

در اینجا ۱۰ مورد برتری که آن‌ها پیدا کردند آورده شده است.

آلودگی

کابوس هجوم خزنده‌ها یا موجودات چسبناک انبوه می‌تواند یک کابوس دل‌آزار باشد. شردل می‌گوید: اگر این کابوس نمادین باشد، می‌تواند ترس از بیماری یا خاک یا احساس ما در برخورد با موش‌ها، سوسک‌ها یا موش‌ها را بروز داده باشد. همچنین می‌تواند نمونه‌ای از احساس ناامنی یا ناامنی در خانه شما باشد.

10 تا از رایج‌ترین خواب‌هایی که می‌‌بینیم و تعبیر آن‌ها!

حضور چیزی شیطانی

ممکن است خواب یک روح، دیو یا بیگانه را ببینید. طبق گفته کلینیک کلیولند، این نوع توهمات خواب اغلب افراد مبتلا به فلج خواب را آزار می‌دهد. این اختلال خواب ناراحت‌کننده زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت‌هایی از مغز که شما در طول خواب بی حرکت نگه می‌دارند و قسمت‌هایی که شما را در خواب نگه می‌دارند ارتباط نادرستی با هم داشته باشند. در این حالت، مردم اغلب گزارش می‌دهند که یک غول روی آن‌ها ایستاده است و آن‌ها برای گریز تلاش می‌کنند. این موجودات اجتمالا برآیند برداشت مغز شما از نماد‌های فرهنگی آشنا برای به تصویر کشیدن ترس هستند و در مغز در لحظه تولید می‌شوند. تصور کنید در کودکی مادربزرگتان به شما گفته است که ارواح و شیاطین پس از تاریکی به دهکده شما می‌آیند. شما در طول خواب REM از خواب بیدار می‌شوید، نوعی سایه را می‌بینید و شروع به وحشت می‌کنید، و توهمات بیشتری برای تصویر بدن ایجاد می‌کنید. ذهن این روایت فرهنگی تفسیر می‌کند و بنابراین شما تصور می‌کنید که شیطانی به سمت شما می‌آید.

فاجعه

آتش‌سوزی، سیل، جنگ هسته‌ای و چیزهای آخرالزمانی موضوع رایج کابوس بسیاری از مردم هستند. در حدود 4.5 درصد از مردم این کابوس را در تحقیق گزارش کرده‌اند. به گفته کورلی از دانشگاه استنفورد، این کابوس‌ها می‌توانند نشانه نگرانی کلی برای آینده باشند، زیرا راهی برای مغز شما برای نشخوار چیزهایی است که نگران آن هستید. این بستگی به این دارد که آیا تغییراتی که در زندگی شما ایجاد می‌شود را مثبت یا منفی می‌بینید. به گفته محققان دانشگاه بوفالو، تفسیر دیگر می‌تواند این باشد که شما قبلا یک فاجعه طبیعی را تجربه کرده‌اید، ممکن است ذهن شما به عنوان راهی برای پردازش تروما از طریق حلق دوباره موقعیت در حال تلاش باشد.

احساس نگرانی

تصور کنید که می‌دانید چیز مهمی را فراموش کرده‌اید، اما اصلا نمی‌دانید که چیست، چه حسی پیدا می‌کنید. موضوع کابوس بسیاری از مردم شبیه این است. یعنی می‌دانند در رؤیایی که می‌بینند چیزی اشتباه است، اما نمی‌دانند که چیست. به نظر می‌رسد ترس از ناشناخته چیزی شایعی باشد که بسیاری از ما حتی در رویا‌هایمان با آن شریک هستیم.

10 تا از رایج‌ترین خواب‌هایی که می‌‌بینیم و تعبیر آن‌ها!

اختلاف نظر

درگیری‌های بین فردی به عنوان ششمین کابوس یا رؤیای ناخوشایند است. درگیری با شریک زندگی سابق یا کنونی یا ارباب رجوعی که روی اعصاب می‌رود. این رویا‌ها می‌توانند نمادی از اضطراب اجتماعی شما در رابطه با مردم با یک رابطه شخصی باشند. ممکن است شما هنوز نتوانسته باشید مکالمه‌ای ار هضم کنید و یا در حال پردازش یک درگیری شابق باشید.

0 0 0 0 0